danas je 24.2.2024

Input:

Porezna reforma 2018 Online razgovor

5.10.2018, , Izvor: Verlag Dashöfer

Pitanje 1: Hoće li članovi uprava " direktori" morati plaćati pune doprinose kao član uprave iako je prijavljen na puno/nepuno vrijeme u drugoj tvrtki kao "običan" zaposlenik?

Odgovor: Članovi uprave zaposleni u drugoj tvrtki gdje nisu članovi uprave plaćat će razliku do propisanih doprinosa za članove uprave po godišnjem rješenju Porezne uprave, ako u tvrtki gdje rade primaju plaću manju od propisane osnovice za člana uprave.Tu obvezu plaćaju kao fizičke osobe (ne ide u trošak firme).

Pitanje 2: Iako se nigdje ne spominju izmjene Zakona o računovodstvu i nije tema ovog razgovora možete li odgovoriti imate li kakve nove informacije oko licenciranja računovođa?

Odgovor: Izmjene Zakona o računovodstvu idu u zadnjem kvartalu ove godine, vjerujem da će se najkasnije do kraja mjeseca znati ishod.

Pitanje 3: S obzirom na izmjene da li je povoljnije za tvrtku nabava osobnog vozila u 2018 ili 2019. g.? Možete li to objasniti na primjeru ako je npr. nabavna vrijednost bez PDV-a 500.000,00 kn a PCMV iznosi 90.000,00 kn? Kolika bi u tom slučaju bila nabavna vrijednost vozila a koliki iznos pretporeza u 12-2018 a kolika u 01-2019?

Odgovor: Ovo pitanje zahtjeva izradu kalkulacije te ćemo na njega odgovoriti tijekom dana. Hvala na razumijevanju.

Pitanje 4: Nacrtom prijedloga zakona o izmjenama i dopunama zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom je u čl. 27 a) navedeno: „Ako iz bilo kojeg poslovnog razloga obveznik fiskalizacije prije izdavanja računa izdaje dokument na kojem navodi podatke o plaćanju, na istome mora vidno napisati „OVO NIJE FISKALIZIRANI RAČUN“.“Da li to znači da će se na SVIM ponudama i koje se plaćaju s transakcijskog računa, trebati biti navedeno „OVO NIJE FISKALIZIRANI RAČUN“?

Odgovor: Da, ponuda sadrži podatke za plaćanje i trebat će dodati navedenu napomenu. Predviđena kazna je od 30.000 - 500.000 kn za pravnu odnosno od 30.000 - 300.000 za obrtnika + 5.000 - 50.000 kn za odgovornu osobu u pravnoj osobi.

Pitanje 5: Od kada kreće izmjena za OPZ STAT?

Odgovor: Izmjena je od