danas je 29.3.2024

Input:

Isplata po ugovoru o autorskom djelu

1.1.2024, , Izvor: Verlag Dashöfer

2.5.2 Isplata po ugovoru o autorskom djelu

mr. sc. Mislava Meter Pavić, dipl. oec. i ovl. rev., Ivan Vidas, struč. spec. oec.; mr. sc. Kornela Paunović, dipl. oec.

Prema poreznim propisima drugim dohotkom smatraju se autorske naknade i autorske naknade za umjetničko djelo, a za čije oporezivanje postoje određene specifičnosti koje ih razlikuju od ostalih primitaka koji se smatraju drugim dohotkom. Ovim člankom dan je pregled zakonskog uređenja sklapanja autorskog ugovora s posebnim osvrtom na autorsko djelo s umjetničkim obilježjem uz prikaz obračuna naknade od autorskih i umjetničkih djela.

U praksi se vrlo često javlja potreba za angažiranjem osoba radi obavljanja nekog posla, ali bez zasnivanja radnog odnosa. Osim ugovora o radu i ugovora o djelu koji se u tu svrhu najčešće sklapaju, dohodak se može ostvarivati i temeljem autorsko pravnog ugovora ili ugovora o autorskom djelu kako se najčešće naziva u praksi. Za isporučeno autorsko djelo autor ostvaruje autorsku naknadu, za koju porezni propisi utvrđuju određene specifičnosti, osobito glede autorske naknade za umjetničko djelo umjetnika.

Kako bi se primjenjivao način oporezivanja propisan za autorske naknade, nužno je da se radi o isplati naknade fizičkoj osobi za isporučeno autorsko djelo. Pri tome porezni propisi ne određuju koja se djela smatraju autorskim djelima, već upućuju na poseban propis. Poseban propis koji definira što se smatra autorskim djelom je Zakon o autorskom pravu i srodnim pravima (Narodne novine br. 111/2021; dalje u tekstu: Zakon).

Što je to autorsko djelo?

Autorsko djelo predmet je zaštite autorskog prava, a predstavlja originalnu intelektualnu tvorevinu iz književnog, znanstvenog ili umjetničkog područja koja ima individualni karakter, bez obzira na način i oblik izražavanja, vrstu, vrijednost ili namjenu, ako Zakonom nije drukčije određeno. Prema tome, način i oblik izražavanja, vrsta, vrijednost ili namjena djela nije od značaja za kvalificiranje djela kao autorskog djela.

Iz navedenog proizlazi da je za pojam autorskog djela, kao temeljnog pojma autorskog prava, bitno da se radi o originalnom intelektualnom (kreativnom) ostvarenju, odnosno ostvarenju ljudskog duhovnog stvaralaštva. Originalnost (izvornost) u smislu autorskog prava ne zahtijeva apsolutnu novost, već se traži tzv. subjektivna originalnost (izvornost), odnosno novost u subjektivnom smislu. Djelo se smatra subjektivno originalnim ako autor ne oponaša drugo njemu poznato djelo. Dalje je potrebno da je djelo iz književnog, znanstvenog ili umjetničkog područja.

U Zakonu se kao autorska djela osobito navode:

− jezična djela (pisana djela, govorna djela, računalni programi),

− glazbena djela, s riječima ili bez riječi,

− dramska i dramsko-glazbena djela,

− koreografska i pantomimska djela,

− djela likovne umjetnosti (s područja slikarstva, kiparstva i grafike), bez obzira na materijal od kojega su načinjena, te ostala djela likovnih umjetnosti,

− djela arhitekture,

− djela primijenjenih umjetnosti i industrijskog dizajna,

− fotografska djela i djela proizvedena postupkom sličnim fotografskom,

− audiovizualna djela (kinematografska djela i djela stvorena na način sličan kinematografskom stvaranju),

− kartografska djela,

− prikazi znanstvene ili tehničke prirode kao što su crteži, planovi skice, tablice i dr.

Predmet autorskog prava može biti svako autorsko djelo osim onoga koje to ne može biti po svojoj naravi, kao i onoga za koje je odredbama