Uvođenje eura, kako je već poznato, ima značajan utjecaj na sve aspekte kako privatnog, tako i poslovnog života. Isto tako u skladu s navedenim potrebno će biti da se prilagodimo u dijelu kako obračuna, tako i isplata plaća uključujući plaće za prosinac 2022. godine, tako i plaće od 2023. godine nadalje.
U nastavku ovog članka spomenut ćemo specifičnosti koje su značajne za prijelazno razdoblje, kao i za vrijeme djelovanja poslovnih subjekata u euro zoni.
Utvrđivanje plaće u eurima i ugovori o radu
Na temelju načela neprekidnosti pravnih instrumenata postupak uvođenja eura ne utječe na valjanost postojećih pravnih instrumenata u kojima se navodi kuna. U skladu s time poslodavci nisu u obvezi mijenjati ugovore o radu te sklapati dodatne anekse postojećim ugovorima o radu prije, a niti nakon 1. siječnja 2023. godine. Nakon 1. siječnja 2023. ugovorene plaće u kunama biti će potrebno prema srednjem tečaju konverzije preračunati u eure (7,53450 EUR).
Ugovori o radu sklopljeni u razdoblju dvojnog iskazivanja do 31. prosinca 2022. godine sklapat će se kao i do sada u kunama, a nakon 1. siječnja 2023. godine u eurima.
Glede materijalnih prava radnika, treba voditi brigu da se ona izravno ne utvrđuju Zakonom o radu, nego se utvrđuju kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu, ugovorom o radu ili samom odlukom i voljom poslodavca za isplatu. Neka materijalna prava radnika utvrđena su ugovorom o radu. Jednako kao ugovor o radu, tako i ostali akti koji uređuju pravo radnika. Uvođenje eura kao službene valute temelji se na načelu neprekidnosti svih pravnih instrumenata u kojima je navedena kuna. Ako ugovorom o radu nije utvrđena visina plaće, već su se radnik i poslodavac na temelju Zakona o radu, pozvali na druge izvore prava radnika, npr. pravilnik o radu ili kolektivni ugovor koji obvezuje poslodavca, ugovor o radu…